Leczenie alkoholizmu Wrocław

13 18 grudnia 2018

W kwadrans wykryje Alzheimera? Prosty test

Czy prosty test wykonany w domowym zaciszu pozwoli szybko i skutecznie wykryć pierwsze oznaki Alzheimera i demencji starczej? Według amerykańskich naukowców z wydziału neurologii Uniwersytetu Stanowego w Ohio jest to możliwe.

Alzheimer to choroba nieuleczalna, która stopniowa odbiera radość życia i uzależnia nas od środowiska. Co prawda nie znaleziono na nią jeszcze lekarstwa, ale wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie umożliwia zahamowanie jej rozwoju. Dlatego też test SAGE opracowany przez amerykańskich naukowców z pewnością może mieć ogromne znaczenie dla świata medycznego.

Do wykonania testu nie potrzeba specjalistycznych sprzętów i urządzeń. Wystarczy kartka papieru, długopis i cisza. Test oparty jest na dwunastu zadaniach, w których badany musi m.in. przerysować bryłę geometryczną, zaznaczyć godziny na tarczy zegara, połączyć wyrażenia z prawej kolumny z tymi z lewej, wykonać polecenia zawarte w instrukcji, itd.

Czy taki prosty test jest skuteczny? Naukowcy postanowili to sprawdzić. Do udziału w badaniu zaprosili 1000 osób powyżej 50 roku życia. Co ciekawe, aż u 28 procent badanych wykryto pierwsze oznaki Alzheimera. Badani mieli aż 4 z 5 wczesnych objawów tej choroby.

Test można wykonać w domowym zaciszu. Gdy coś nas zaniepokoi, wynik będzie niesatysfakcjonujący, to możemy go skonsultować z naszym lekarzem medycyny. Dany test można wykonywać w dłuższych odstępstwach czasu, aby móc na bieżąco kontrolować np. stan naszej pamięci, zdolności poznawczych. Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytety test posiada aż 80 procentową skuteczność.

Oczywiście najważniejsze jest to czy dany test pomoże szybko wykryć tę groźną chorobę i tym samym zahamować jej rozwój? Test dostępny jest na razie w języku angielskim, ale z pewnością niedługo dostępny będzie również w innych wersjach językowych.

About 

Related Articles