Leczenie alkoholizmu Wrocław

18 18 grudnia 2018

Pleśniawki u dorosłego

Te małe owrzodzenia na języku, wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach czy na podniebieniu atakują niespodziewanie. Ich pojawienie się znacznie obniża komfort naszego życia i utrudnia funkcjonowanie. Czym są pleśniawki i jak je leczyć?

Pleśniawki
Pleśniawki to niewielkich rozmiarów owrzodzenia jamy ustnej, które powstają w skutek niedoboru witamin, nadmiaru przyjmowanych leków, niedostatecznej higieny jamy ustnej, osłabienia organizm bądź pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Na początku mają formę twardych owrzodzeń, które w przeciągu kilkunastu godzin przeobrażają się w miękką gulę w formie białego nalotu z kraterem o średnicy od 3 do 12 minimetrów. Pleśniawki są bardzo bolesne i w początkowym stadium mogą nawet uniemożliwić mówienie. Dotychczas sądzono, że pleśniawki to choroba wieku dziecięcego, ale te bolesne owrzodzenia mogą pojawić się niezależnie od tego, co widnieje w naszej metryce. Pleśniawki mogą mieć charakter jednorazowy, ale także przewlekły i nawrotowy. W drugim przypadku warto zasięgnąć opinii lekarza, albowiem może być to sygnał niebezpiecznych zmian zachodzących w naszym organizmie.

Leczenie
Pleśniawki zanikają samoistnie po kilkunastu dniach. Można jednak przyspieszyć ich gojenie stosując odpowiednią dietę i terapię farmakologiczną. Rynek medyczny oferuje wiele preparatów farmakologicznych – maści, żele, płyny – skutecznych w walce z grzybami z rodzaju Candida. Ulgę przynosi również płukanie jamy ustnej preparatami ziołowymi, specjalnymi płynami odkażającymi czy naparami z szałwii, rumianku, etc. Walkę z pleśniawkami wspomóc można również odpowiednią dietą bogatą w witaminę C i naturalne priobiotyki, które szybko i skutecznie zwiększą odporność organizmu.

Jednak, kiedy po kilkunastu dniach pleśniawki nie ustąpią, koniecznie udaj się lekarza. On ustali przyczynę powstawania tych bolesnych owrzodzeń i zaleci specjalną terapię farmakologiczną.

About 

Related Articles