Łuszczyca to choroba skóry, która dotyka 3% populacji. Jest schorzeniem trudno wyleczalnym, charakteryzuje się okresami nawrotów i remisji. Istnieje wiele metod walki z tą chorobą, a leczenie trzeba…
Łuszczyca to choroba skóry, która dotyka 3% populacji. Jest schorzeniem trudno wyleczalnym, charakteryzuje się okresami nawrotów i remisji. Istnieje wiele metod walki z tą chorobą, a leczenie trzeba…
Łuszczyca – rodzaje i objawy
Łuszczyca to choroba skóry, która dotyka 3% populacji. Jest schorzeniem trudno wyleczalnym, charakteryzuje się okresami nawrotów i remisji. Istnieje wiele metod walki z tą chorobą, a leczenie trzeba dopasować do konkretnej łuszczycy bo odmian jest kilka.
Łuszczyca zwyczajna
Rodzaje łuszczycy różnią się od siebie wyglądem zmian na skórze, intensywnością tych zmian, ale również miejscem występowania. Najczęściej występującym typem jest łuszczyca zwyczajna (zwana również pospolitą) – aż 80-90% chorych ma właśnie tę odmianę. Można ją rozpoznać po wyglądzie zmian chorobowych – łuszczyca zwyczajna charakteryzuje się zmianami wypukłymi, okrągłymi lub owalnymi, pokrytymi białą (srebrzystą) łuską. Obszary zmian na skórze są wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry. Ten typ łuszczycy występuje najczęściej na zewnętrznych częściach nóg, ramion, na kolanach i łokciach, plecach oraz na głowie, choć można go spotkać również na twarzy, dłoniach, stopach oraz na brzuchu. Zmiany skórne, spowodowane przez łuszczycę zwyczajną można zniwelować, stosując odpowiednio dobrane preparaty.
Łuszczyca kropelkowa (grudkowa)
W tym przypadku zmiany skórne to niewielkie punkty w kształcie kropelek, które pojawiają się na czubku głowy, kończynach, ale także na tułowiu. Co ciekawe, pojawienie się tego typu łuszczycy może mieć związek z infekcjami gardła (zmiany na skórze może spowodować np. paciorkowe zapalenie gardła), często grudki można zaobserwować także tam, gdzie skóra uległa urazom mechanicznym.
Łuszczyca krostkowa
Jeśli na skórze obserwujemy nie małe kropelki, ale krostki wypełnione ropą, to może to być objaw łuszczycy krostkowej. Ten typ występuje u zaledwie kilku procent chorych na łuszczycę – niewielkie krostki mogą pojawiać się pod wpływem stresu, przyjmowania niektórych leków, ale przyczyną ich występowania jest także zakażenie. Łuszczyca krostkowa może być ograniczona (krostki występują najczęściej na dłoniach i stopach), ale może być też rozsiana (zaczerwienienia skóry na dużych powierzchniach, połączone z krostkami). W tym pierwszym przypadku zmiany chorobowe można zlikwidować przez stosowanie leczenia miejscowego, zewnętrznego, druga z postaci łuszczycy krostkowej czyli łuszczyca rozsiana, często wymaga hospitalizacji.
Łuszczyca odwrócona
Kolejnym typem łuszczycy jest łuszczyca odwrócona, która pojawia się tam, gdzie skóra się zgina, a więc w pachwinach, pod pachami, pod piersiami czy fałdami skórnymi u osób otyłych. Dość łatwo ją rozpoznać nie tylko ze względu na miejsce występowania, ale i to, że łuszczyca odwrócona ma postać dużych, jasnoczerwonych zmian, które nie są pokryte łuską.
Łuszczyca paznokci i skóry głowy
Równie łatwo można rozpoznać dwa inne typy łuszczycy, również z uwagi na to, gdzie występują. Łuszczyca skóry głowy charakteryzuje się swędzącymi, łuszczącymi się plamkami, które mogą pojawiać się na głowie pod włosami, ale też na uszach, karku, czole. Łuszczyca paznokci atakuje z kolei paznokcie u rąk i nóg, powodując występowanie wgłębień w płytce paznokciowej, oleistych plamek pod paznokciem, przez co płytka paznokciowa zmienia kolor na żółty albo biały.
Łuszczycę paznokci i skóry głowy leczy się innymi preparatami niż łuszczycę zwyczajną czy krostkową. W przypadku każdej z odmian trzeba dobrać specjalne preparaty odpowiednie do danego rodzaju łuszczycy.
Łuszczyca stawowa
Najgroźniejszym, choć rzadkim rodzajem łuszczycy jest łuszczyca stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów). Ta odmiana połączona jest z innym rodzajem łuszczycy, a zmiany stawowe dotykają głównie stawów w kończynach, choć zdarza się również łuszczyca stawowa na stawach biodrowych czy w kręgosłupie. Leczenie łuszczycy stawowej wymaga nie tylko wizyt u dermatologa, ale i u reumatologa.
Walka z łuszczycą może trwać wiele miesięcy, dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować, czyli wiedzieć, z którym rodzajem łuszczycy mamy do czynienia. Wówczas można nie tylko dobrać odpowiednie leki, ale i zastosować właściwe dermokosmetyki i preparaty.
About admin
Related Articles
-
25 lipca 2019
Najczęstsze przyczyny udaru mózgu
25 lipca 2019Opinie o lekarzach
-
25 lipca 2019
Chirurgia – jak wygląda współcześnie
25 lipca 2019Gabinet dentystyczny
-
25 lipca 2019
Sterylizacja
25 lipca 2019Proste ale za to bardzo ważne badanie
Polecamy:

Dentysta Bytom
30 marca 2022-
30mar
-
30mar
Dobry dentysta Ochota Warszawa
2 Możliwość komentowania Dobry dentysta Ochota Warszawa została wyłączona -
30mar
Medycyna estetyczna Bemowo
Możliwość komentowania Medycyna estetyczna Bemowo została wyłączona -
30mar
Implanty stomatologiczne Szczecin
Możliwość komentowania Implanty stomatologiczne Szczecin została wyłączona
-
Dentysta Bytom
30 marca 2022 -
Dentysta Gliwice
30 marca 2022 -
Dobry dentysta Ochota Warszawa
30 marca 2022 -
Medycyna estetyczna Bemowo
30 marca 2022 -
Implanty stomatologiczne Szczecin
30 marca 2022
-
30lis
365
Salon kosmetyczny Gdańsk Przymorze
MRÓZ A SKÓRA Czy zauważyłaś/eś, że zimą Twoja skóra staje sie napięta i sucha? Wiele klientek które przychodzą do naszego salonu skarżą się na takie objawy, bez względu…
-
2wrz
109
Zagrożenia przy bielactwie nabytym
Łatwo zauważyć, że bielactwo nabyte powstaje z czasem i może być właśnie skutkiem dziedziczenia genetycznego po naszych krewnych. Z góry nasuwa się myśl czy jest to choroba niebezpieczna?…
-
30mar
6
Dentysta Bytom
Dentysta Bytom O tym, że każdy z nas musi dbać o zęby, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Regularne mycie zębów, czyszczenie ich po jedzeniu, używanie płynów do płukania…
-
30mar
4
Dentysta Gliwice
Jak znaleźć dobrego dentystę w Gliwicach? Niestety wiele osób nieprawidłowo dba o higienę jamy ustnej. To z kolei przyczynia się do powstawania wielu problemów zdrowotnych, które nieleczone mogą…
-
30mar
6
Dentysta Bytom
Dentysta Bytom O tym, że każdy z nas musi dbać o zęby, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Regularne mycie zębów, czyszczenie ich po jedzeniu, używanie płynów do płukania…
-
12lip
104
Gdy wody w organizmie jest za dużo
Gdy wody w organizmie jest za dużo Woda to oczywiście jeden z podstawowych składników naszego ciała. Dlatego też nie może być jej za mało. Już drobne odwodnienie potrafi…
Publikacje: