Leczenie alkoholizmu Wrocław

17 18 grudnia 2018

Dlaczego jest nam zimno?

Temperatura w pomieszczeniu przekracza 20 stopni, a Tobie jest zimno? Gdy inni chodzą po domu w bluzkach na krótki rękaw, to Ty sięgasz po kolejny sweter? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Marznięcie może być oznaką upływającego czasu, ale może również sygnalizować niebezpieczne zmiany zachodzące w organizmie. Oto cztery najczęstsze przyczyny marznięcia.

Starzenie się organizmu. Z wiekiem dochodzi do stopniowego zaniku receptorów ciepła i zmniejszenia progu wrażliwości na ciepło. A to oznacza, że osoby starsze są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury i intensywniej odczuwają chłód aniżeli osoby młodsze. Jak sobie z tym poradzić? Jedynym sposobem walki jest pomoc doraźna, w postaci wzbogacenia swojej garderoby w cieplejsze ubrania. Warto również wzbogacić swoją dietę w herbatki rozgrzewające np. z dodatkiem cynamonu czy imbiru. Dobrym rozwiązaniem może być również gimnastyka czy ćwiczenia rozluźniające.

Stres i przemęczenie. Za termoregulację organizmu odpowiedzialna jest przysadka mózgowa. To właśnie ona decyduje o tym, do których części naszego organizmu ma dotrzeć dobrze utleniona krew. Kiedy jesteśmy zmęczeni, przygnębieni, to wówczas wtedy praca przysadki mózgowej zostaje zachwiana i w końcowym efekcie dobrze utleniona krew kierowana jest tylko do najważniejszych organów (serca). Pozostałe organy otrzymują ją w znikomej ilości, dlatego też odczuwamy chłód i zimno. Jak sobie z tym poradzić? Najlepszym rozwiązaniem jest wypocząć, zrelaksować się. Wówczas wtedy nasz mózg znów powróci na prawidłowe tory i zapewni odpowiednią termoregulację organizmowi.

Niedoczynność tarczycy. Nadmierne odczuwanie chłodu, to obok nastrojów depresyjnych, nadmiernego przybierania na wadze, bólu stawów najbardziej charakterystyczny objaw niedoczynności tarczycy. Aby potwierdzić diagnozę należy przeprowadzić badanie krwi, które określi poziom tyroksyny i TSH w organizmie. Z niedoczynnością tarczycy można walczyć za pomocą specjalistycznych hormonów, które regulują pracę organizmu.

Niskie ciśnienie. Niskie ciśnienie ma doskonały wpływ na pracę naszego serca, ale już nie na nasze samopoczucie. To właśnie ono sprawia, że zamiast tryskać energią, dobrym humorem jesteśmy apatyczni, senni i bardziej wrażliwy na zmiany temperatur. Jednym z najprostszych sposobów walki z niskim ciśnieniem krwi jest kofeina. Filiżanka małej czarnej szybko postawi nas na nogi. Ciśnienie można zwiększyć również poprzez odpowiednią dawkę ruchu, ćwiczeń fizycznych.

About 

Related Articles