Leczenie alkoholizmu Wrocław

18 18 grudnia 2018

Czym jest hiperglikemia i jak sobie z nią radzić?

Chyba każdy diabetyk doskonale zna to uczucie, kiedy mimo przestrzegania diety oraz zaleceń lekarskich wynik na gleukometrze znacznie przekracza wartość. Jednak zamiast się złościć, denerwować warto natychmiast podjąć odpowiednie kroki, aby szybko i bezpiecznie unormować poziom cukru. Ale zanim przejdziemy do tego jak to zrobić dowiedzmy się, czym jest hiperglikemia i co ją wywołuje?

Hiperglikemia – przyczyny i objawy
O hiperglikemii mówimy, kiedy poziom cukru we krwi znacznie przewyższa poziom prawidłowy. Hiperglikemia może powstać w skutek nieprawidłowego wykorzystania insuliny (cukrzyca typu II), braku odpowiedniej ilości insuliny we krwi (cukrzyca typu I). Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu hiperglikemii są: nieodpowiednia dieta bogata w węglowodany, mała aktywność fizyczna, nadużywanie leków, infekcje organizmu, sytuacje stresogenne.

Do podstawowych objawów świadczących o występowaniu hiperglikemii (oprócz wysokiego poziomu cukru) należą m.in. nadmierne pragnienie połączone z częstym oddawaniem moczu, szybka utrata wagi mimo wzmożonego apetytu, senność, osłabienie, nudności.

Pierwsza pomoc w przypadku zbyt wysokiego poziomu cukru
Hiperglikemia jest bardzo niebezpieczna dla organizmu, dlatego też niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja.

Jednym z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów obniżenia poziomu cukru we krwi jest aplikacja insuliny. Innym sposobem jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów w celu filtracji nerek. Należy jednak pamiętać, aby była to zwykła woda.
Dobrym sposobem na „zbicie” cukru jest również aktywność fizyczna, ale tylko pod warunkiem, że poziom cukru nie przekracza określonej normy. Uwaga! Jeżeli poziom cukru przekracza 240 mg/dl to NIE WOLNO ĆWICZYĆ! Aktywność fizyczna w danym przypadku może doprowadzić nie tylko do wzrostu poziomu cukru w organizmie, ale również do śpiączki cukrzycowej.

Jak zapobiegać hiperglikemii?
Aby zapobiec powstawaniu hiperglikemii należy codziennie kontrolować poziom cukru we krwi, przestrzegać diety, stosować się do zaleceń lekarza, przyjmować odpowiednie leki.
Ważne jest również poznanie swojego organizmu – umiejętność rozpoznawania nadchodzących zmian. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny zawsze mieć przy sobie bransoletkę, wisiorek, albo inny identyfikator z informacją o swoim stanie zdrowie. Zwykła opaska z napisem „ MAM CUKRZYCĘ” może uratować życie.

Skutki nieleczonej hiperglikemii
Nieleczona hiperglikemia może wywołać wiele szkód w naszym organizmie. Do jednych z najczęstszych powikłań tej choroby należy kwasica ketonowa, czyli śpiączka cukrzycowa.

About 

Related Articles