Grzybica paznokci u rąk

Gdzie grzybica paznokci u rąk bierze swój początek?

Objawy grzybicy paznokci u rąk nie należą do najprzyjemniejszych i najbardziej estetycznych. Początek grzybicy paznokci może być niezwykle trudny do uchwycenia i zdiagnozowania. Właśnie dlatego każdy, kto zauważy u siebie pierwsze objawy grzybicy paznokci u rąk nie powinien ich bagatelizować, tylko natychmiast podjąć leczenie.

Grzybica paznokci u rąk jest groźnym schorzeniem, które znacząco odbija się na stanie i wyglądzie naszych dłoni. Wprawdzie występuje creatorschoice ona rzadziej niż grzybica paznokci u nóg, ale ze względu na fakt iż dłonie pokazujemy innym niemal przy każdej okazji, stwarza ona o wiele więcej problemów.
Osoby dotknięte tym schorzeniem bardzo często z jego powodu odczuwają zakłopotanie w niemal wszystkich sytuacjach społecznych, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania kompleksów. Nieleczona grzybica paznokci u rąk wpływa na znaczne pogorszenie wyglądu dłoni.
Grzybica paznokci u rąk swój początek bierze zwykle od zakażenia przez trzy rodzaje grzybów. Może być ona wywołana Trichophyton rubrum, bądź też Trichophyton mentagrotheps, a także przez grzyb z gatunku Candida.

Jak powstaje grzybica paznokci u rąk?

Początkiem grzybicy paznokci jest zwykle przeniesienie zakażenia grzybicznego z innych części ciała na dłonie i paznokcie. Grzyby powodujące tę trudną do wyleczenia chorobę, egzystują zwykle w środowiskach, w których występuje duża wilgotność i wysoka temperatura. Warunki takie panują najczęściej w publicznych łaźniach, pływalniach i basenach.

Właśnie dlatego, mając to na uwadze, podczas korzystania z tego typu obiektów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim przy użytkowaniu pryszniców w miejscach publicznych nie powinniśmy zdejmować klapek i chodzić boso. Dużym błędem, który może sprzyjać powstaniu grzybicy jest także nakładanie skarpetek i butów na wilgotne stopy. Wprawdzie te środki ostrożności dotyczą głównie stóp, jednak jak wiadomo grzybica paznokci u rąk powstaje na skutek przeniesienia infekcji z innych części ciała, głównie stóp.
Rozwojowi grzybicy paznokci u rąk mogą sprzyjać również różne choroby internistyczne, a także zbyt długie przyjmowanie antybiotyków, które znacznie osłabia odporność organizmu. Na zakażenie grzybicą paznokci szczególnie narażone są osoby otyłe, mające zaburzenia hormonalne, chorujące na cukrzycę, bądź też anemię, a także choroby układu sercowo-naczyniowego.

Objawy grzybicy paznokci u rąk

Wiele osób nie wie jak wygląda grzybica paznokci, dlatego też często bagatelizuje wszelkie zmiany na paznokciach mogące zwiastować początek zakażenia. Objawy grzybicy paznokci, zwłaszcza w jej początkowym stadium nie są zbyt wyraźne, w związku z tym, w rozpoznaniu jej mogą pomóc zdjęcia paznokci zarażonych tą chorobą. Wbrew pozorom nie jest łatwo odnaleźć specjalistyczne zdjęcia, które mogą pomóc nam rozpoznać, czy zmiany na naszych paznokciach to grzybica, czy być może inna choroba. Aby to zrobić powinniśmy skorzystać z wyszukiwarki google i wpisać w nią frazę: grzybica paznokci zdjęcia.

Jeśli w miejscu, w którym kończy się płytka paznokciowa, czyli z przodu swoich paznokci zauważymy dziwne przebarwienia, bądź też rozwarstwienia, czy specyficzne zgrubienie paznokci, powinniśmy pójść na konsultację do dermatologa, gdyż istnieje ryzyko, że może być to grzybica paznokci. Początek tej choroby zwiastują zwykle tego typu objawy.

Jednym z pierwszych symptomów tej groźnej choroby jest zwykle wystąpienie przebarwień na płytce paznokciowej. Mogą mieć one barwę lekko żółtawą, bądź też brązowawą. W następnym etapie rozwoju grzybicy, płytka paznokciowa staje się grubsza, a także nienaturalnie się rozwarstwia, łuszczy, oraz odstaje. Paznokcie zarażone grzybicą sprawiają wrażenie suchych i zaniedbanych. Są bardzo twarde i trudne do pielęgnacji. Często przybierają one żółtawą barwę, pojawiają się na nich charakterystyczne bruzdy i nierówności.

Grzybicę paznokci u rąk w wielu przypadkach zwiastować może również ból i zaczerwienienia występujące u nasady paznokci. Czasem także spod zarażonych paznokci, podczas ich ucisku może wydostawać się ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.

Dlaczego grzybicę paznokci u rąk trzeba leczyć?

Grzybica paznokci wiąże się nie tylko ze zmianą ich wyglądu. Nieleczona choroba w trakcie jej rozwoju wywołuje także ból, który może doprowadzić do znacznego utrudnienia wykonywania wielu codziennych paznokci. Oprócz tego paznokcie, które przez długi czas atakowane są przez grzyby mogą w konsekwencji ulec całkowitemu zniszczeniu.
Należy również pamiętać, że grzybica paznokci występująca zarówno na stopach, jak i na dłoniach jest chorobą zakaźną. Jeśli nie będziemy jej leczyć, możemy zarazić ją również inne osoby z najbliższego otoczenia. Jednym z powodów, dla którego wiele osób nie decyduje się na leczenie grzybicy paznokci jest fakt, że wstydzą się one pokazania lekarzowi zakażonego miejsca. Należy jednak zdać sobie sprawę, że grzybica jest chorobą jak każda inna, a zakażenie ją wcale nie wynika z braku higieny. Wręcz przeciwnie, grzybica przez bardzo długi czas nazywana była „chorobą czyściochów”.

Ocena: 5.0 (z 1 głosu)
Please wait...

Dodaj komentarz