Grzybica paznokci u nóg

Grzybica paznokci u nóg – co powinieneś o niej wiedzieć.

Grzybica paznokci u nóg to choroba, która jest niezwykle trudna w leczeniu. Objawia się ona znacznym pogorszeniem stanu naszych paznokci. Stają się one zgrubiałe, przesuszone, łamliwe i pełne nieestetycznych, różnokolorowych przebarwień https://www.ahuevo.online/. Rozpoznanie tego schorzenia wcale nie jest proste, zwłaszcza że w początkowym jego etapie zmiany na paznokciach  nie są zbyt wyraźne.

Dla twojej wygody i oszczędności czasu, w tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o tej trudnej chorobie, jaką jest grzybica paznokci u nóg.

Z dalszych części tekstu dowiesz się między innymi jakie są objawy grzybicy paznokci, jak ona powstaje, oraz zobaczysz jak wyglądają zdjęcia grzybicy paznokci. Dzięki temu łatwiej będziesz mógł sprawdzić, czy twoje paznokcie u nóg zostały zaatakowane przez grzybicę.

Przyczyny grzybicy paznokci u nóg

Grzybica paznokci u stóp wywoływana jest przez różnego rodzaju grzyby, które zazwyczaj  żyją i rozmnażają się w środowiskach ciepłych i wilgotnych. Właśnie stamtąd przedostają się na nasze stopy, które atakują w pierwszej kolejności, a następnie przenoszą się na paznokcie.

Na grzybicę paznokci statystycznie o wiele częściej zapadają mężczyźni niż, kobiety. Nie oznacza to jednak, że panie są całkowicie bezpieczne i nie muszą obawiać się wystąpienia tej przykrej w skutkach choroby.

Dużo bardziej na zakażenie grzybicą paznokci podatne są osoby z osłabioną odpornością, chorujące na cukrzycę, czy też borykające się z zaburzeniami hormonalnymi. Prawdopodobieństwo zachorowania na grzybicę znacznie wzrasta również u osób uprawiających różnego rodzaju sporty, chodzących na basen, czy korzystających z sauny. Dzieje się tak dlatego, że specyficzne warunki, panujące zwykle w tego typu miejscach znacznie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów wywołujących grzybicę paznokci.

 Jaki rozpoznać objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci u nóg objawia się głównie poprzez znaczne pogorszenie kondycji paznokci. Na początku stają się one matowe, tracą swój zdrowy wygląd, oraz przezroczystość. Wiele osób zwykle nie wiąże tego typu objawów z grzybicą paznokci. Myślą one, że taki ich stan jest spowodowany raczej niewłaściwą pielęgnacją, bądź brakiem witamin, niż tą groźną chorobą. Właśnie dlatego pierwsze objawy grzybicy paznokci u nóg bardzo często są ignorowane.

Niestety taki stan rzeczy przyczynia się do opóźnienia rozpoczęcia leczenia, a zarazem sprawia, że w konsekwencji staje się ono trudniejsze i mniej skuteczne. Z tej przyczyny należy zachować czujność i często monitorować wygląd swoich stóp oraz paznokci, a jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany, powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa, który wskaże najlepsze metody kuracji.

Później, kiedy objawy grzybicy paznokci u nóg przybierają na sile, pojawiają się coraz większe przebarwienia, które mogą mieć kolor żółtawy, brązowawy, a nawet zielonkawy. Paznokcie stają się wyraźnie pogrubione, a także pokryte licznymi nierównościami. Może wydobywać się spod nich również charakterystyczny, dość przykry zapach. Postępująca grzybica paznokci może doprowadzić nawet do ich całkowitego zniszczenia.

Należy pamiętać również o tym, że w dalszych etapach rozwoju choroby, objawy grzybicy paznokci mogą się znacząco nasilać, nawet do tego stopnia, że będą potrafiły one  wywoływać ból, który jest w stanie znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie i zwykłe czynności takie jak chodzenie, czy bieganie.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Grzybica paznokci sprawia, że mogą one sprawiać wrażenie brudnych i zaniedbanych. Paznokcie zakażone grzybicą są zwykle nienaturalnie zażółcone, a tuż pod ich powierzchnią widoczne są wyraźne ciemne plamki, które mogą mieć kolor żółty, zielony, bądź brązowy. Czasem na paznokciach może pojawiać się również charakterystyczny biały nalot.

Mimo iż w początkowej fazie grzybica paznokci nie jest łatwa do rozpoznania, to w późniejszym okresie wygląd paznokci zmienia się tak wyraźnie, że bez trudności można stwierdzić czy cierpimy na tę chorobę.

Jeśli podejrzewamy, że możemy mieć pierwsze objawy groźnego zakażenia, jakim jest grzybica paznokci, powinniśmy w pierwszej kolejności obejrzeć zdjęcia stóp zaatakowanych tą chorobą. Większość z nas nie dysponuje książkami medycznymi, więc w tym celu najprościej będzie jeśli skorzystamy z wyszukiwarki internetowej i wpiszemy w nią frazę taką jak: grzybica paznokci zdjęcia. Pomoże nam to ostatecznie stwierdzić, czy zostaliśmy zaatakowani przez tę uporczywą chorobę.

Profilaktyka grzybicy paznokci

Zapobieganie chorobom jest często o wiele lepszym wyjściem, niż późniejsze trudy związane z ich całkowitym wyleczeniem. Podobnie jest z grzybicą paznokci u stóp. Chorobie tej można zapobiec w bardzo prosty sposób. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  1. Jeśli korzystasz z basenu, sauny, czy publicznych pryszniców, zawsze rób to w klapkach i pamiętaj, by nie chodzić w tych miejscach boso.
  1. Nie zakładaj nieswojego obuwia.
  1. Pamiętaj, aby nie wkładać do butów wilgotnych stóp, dzięki temu nie stworzysz w swoim obuwiu warunków sprzyjających bytowaniu grzybów.
  1. Noś bawełniane skarpetki, dzięki temu Twoja stopa nie będzie się tak pociła i przenosiła wilgoci do buta.
Ten artykuł nie ma jeszcze ocen
Please wait...

Dodaj komentarz